Aplica spontan

Contabil

Anunt expirat

Responsabilitati:

  - Verifica corectitudinea si completitudinea actelor si documentelor de contabilitate.
  - Verifica inregistrarea corecta si operativa a datelor contabile.
  - Verifica soldurile contabile pana in data de 10 a lunii urmatoare si finalizeaza pana in data de 15 a lunii urmatoare inchiderea lunii cu toate declaratiile contabile si fiscale.
   - Raspunde de ducerea la bun sfarsit a inventarierii patrimoniului companiei, anual, sau ori de cate ori este nevoie, cand sunt informatii despre plusuri, minusuri, degradari, si obligatoriu la schimabarea gestionarilor, conform normelor legale in materie si a deciziei de inventariere.
   - Verifica statele de salarii si notele contabile aferente pe centre de profit si furnizeaza informatiile din timp pentru planificarea platilor .
   - Verifica operatiunile externe.
   - Verifica inchiderea de TVA si verifica jurnalele de vanzari si cumparari pentru întocmirea declaratiilor si depunerea decontului de TVA.
   - Verifica intocmirea declaratiilor privind obligatiile de plata la Bugetul de Stat, Bugetele de Asigurari Sociale si alte obligatii declarative ce se impun conform prevederilor legale;
    - Verifica intocmirea declaratiilor la Fondul de Mediu conform normelor legale in vigoare.
    - Calculeaza si declara impozitul pe profit conform normelor legale in vigoare.
    - Verifica ca toate soldurile din balanta de verificare sa corespunda cu rapoartele de gestiune.
    - Intocmeste/verifica bilantul semestrial si anual cu toate anexele si rapoartele.

Cerinte:

- De relationare si lucru in echipa;
- De comunicare, de analiza si sinteza;
- De calcul si previzionare;
- De raportare;
- Disciplina, acuratete;
- Atentie concentrata si distributiva;
- Initiativa;
- Rigurozitate in lucrul cu cifrele;
- Putere de concentrare;
- Rezistenta la stres.

Beneficii:

     - Posibilitate de dezvoltare profesionala in cadrul unei companii cu traditie in domeniu;

     - Lucrul in cadrul unei echipe ce incurajeaza implicarea si initiativa.

Pentru a aplica, va rugam sa ne transmiteti CV-ul la adresa andreea.dumitrescu@bia.ro.