Aplica spontan

Reprezentant comercial - Comert exterior

Anunt expirat

Responsabilitati:

BIA HR recruteaza Reprezentant Comercial Comert Exterior pentru o importanta companie din domeniul productiei de aparate de iluminat cu LED.

Responsabilitati

- Identificarea de noi oportunitati de dezvoltare a afacerii, atragerea de noi clienti si promovarea produselor pe toate pietele alocate.

- Crearea si mentinerea unor relatii personalizate si stabile cu clientii importanti.

- Raspunde de buna desfasurare a procesului de promovare, ofertare si gestionare a contractelor.

- Raspunde de atingerea obiectivelor de vanzari si incasari pentru clientii si contractele pe care le gestioneaza.

- Urmareste respectarea conditiilor comerciale cu clientii, agreate conform contractelor in derulare.

- Raspunde de realizarea planului de vanzari si de respectarea legislatiei comerciale.

- Identifica si dezvolta noi linii de produse/servicii.

- Realizeaza prezentari si demonstratii de functionare ale produselor la clienti.

- Asigura reprezentarea cu success a companiei la toate evenimentele la care participa.

Cerinte:

- Studii superioare, profil economic sau tehnic (de preferat in domeniul electric).

- Cunoasterea limbii Engleze nivel avansat, limba Germana constituie avantaj.

- Minim 2 ani in domeniul comertului exterior in domeniul vanzari produse tehnice

- Buna cunoastere a pietei pentru produse de iluminat clasic si echipate cu LED.

- Excelente abilitati de negociere.

- Bune abilitati de planificare bugetara.

- Bune competente in culegerea, clasificarea si interpretarea informatiilor.

- Bune abilitati de lucru in echipa si de dezvoltare a relatiilor.

- Buna capacitate de analiza si sinteza.

- Corectitudine, receptivitate, orientare catre nou, flexibilitate si creativitate.

- Atitudine profesionista in abordarea clienților.

- Persoana echilibrata, calma, perseverenta.

- Rezistenta la efort si stres.

- Permis de conducere categoria B fara evenimente.

- Cunostinte PC, Excel nivel mediu.

Beneficii:

- Salariu fix, schema de bonusare atractiva, masina de serviciu pentru deplasari, laptop, telefon mobil.

- Participarea la training-uri, workshop-uri, seminarii si congrese de specialitate.