Aplica spontan

Contabil - companie real estate

Anunt expirat

Responsabilitati:

BIA HR recruteaza pentru unul dintre clientii sai, o importanta companie din domeniul real estate, o persoana pentru pozitia Contabil.

Înregistrează toate documentele contabile inclusiv închiderea balanÅ£ei contabile;
Inregistreaza cheltuielile si veniturile in avans si urmareste descarcarea acestora lunara;
Tine evidenta registrului bunurilor de capital si depune notificari la ANAF;
Urmareste contractele incheiate cu funizorii externi, inregistreaza facturile fiscal externe, propune la plata si completeaza declaratiile fiscale obligatorii legale;
Declaraţiile fiscale lunare/trimestriale/semestriale/anuale care trebuie depuse la Administraţia Financiara si Direcţiile de Impozite si taxe; (D100, D300, D 390, D 394, D 205, D 207, etc)
Întocmeste situatiile fiannciare trimestriale/ semestriale/ anuale impreuna cu contabilului sef;
Răspunde de acurateţea si corectitudinea operaţiunilor financiar - contabile inregistrate;
Inregistreaza si verifica amortizarile mijloacelor fixe;
Menţine relaţia cu institutiile statului, DITL, auditorii externi ai soietatii si terţii;
Verifica, analizeaza si raporteaza soldurile debitorilor diversi si constituire / inchide provizioane daca este cazul;
Intocmeste rapoarte de analiza a creantelor si datoriilor pe vechime;
Intocmeste confirmarile de sold (cu partile afiliate, clientii si furnziorii societatii) si urmareste rezolvarea diferentelor;
Verifica jurnalele de vanzari si jurnalele de cumparari, recunoaste si urmareste TVA neexigibila conform scadentar siTVA la incasare;
Stabileste cheltuielile nedeductibile aferente combustibil, pise de schimb, protocol si alte cheltuieli cu masinile. Se asigura ca exista foi de parcurs corect completate.
Raporteaza anchetele statistice catre institutul de Statistica si Banca Nationala a Romaniei;
Participa la intocmirea rapoartelor necesare controalelor externe, auditului extern;
Participa la intocmirea altor situatii solicitate de contabilul- sef.

Cerinte:

- Studii superioare economice
- Minim 3 ani de experienta intr-o pozitie similara
- Bune cunostinte de contabilitate financiara si programe specifice de contabilitate
- Bune cunostinte de legislatie de specialitate
- Bune abilitati de comunicare
- Experienta Microsoft Office - bune cunostinte de baze de date, calcul tabelar
- Cunoasterea programului Charisma - ERP, constiruie un avantaj
- Capacitatea de respectare a termenelor;
- Capacitati de analiza, sinteza si prioritizare a task-urilor
- Atentie la detalii

Beneficii:

Pentru a aplica, va rugam sa ne transmiteti CV-ul la adresa recrutare@bia.ro.