Aplica spontan

Asistent comercial logistica

Anunt expirat

Responsabilitati:

BIA HR recruteaza un Asistent comercial - logistica pentru clientul sau, companie multinationala, lider in domeniul automobilelor.

Locatia: Pipera (transport asigurat de la statia de metrou Pipera)

Scopul postului: Asistentul comercial de logistica e responsabil cu supravegherea lantului logistic, aducerea masinilor la sediu de pe teritoriul tarii, dar si transportul acestora catre locatiile partenerilor din tara.

- Planifica si verifica transportul autovehiculelor in conditii optime, respectandu-se termenul de livrare solicitat, transmitand informatiile referitoare la organizarea transporturilor;

- Supravegheaza si inregistreaza in sistem toate deplasarile;

- Pastreaza legatura cu furnizorul extern de transport, verifica respectarea termenelor contractuale si de livrare auto;

- Genereaza rapoartele pentru  Intrastat aferente vehiculelor comunitare intrate sau iesite  lunar din  stoc;

- Transmite actele necesare intocmirii formalitatilor vamale si colaboreaza indeaproape cu autoritatile vamale, declarantii vamali, precum si cu Registrul Auto Roman;

- Creeaza si transmite catre departamentul financiar formularele necesare pentru platile in vama;

- Proceseaza si actualizeaza statusul vamal al autovehiculelor in sistem cu codurile aferente;

- Inregistreaza si transmite facturi legate de platforma auto a companiei;

- Inregistreaza observatiile de la parteneri si raporteaza situatii diverse (necesitatea remedierilor unor avarii, integritatea autovehiculelor);

- Lanseaza comenzile  pentru achizitia documentatiei de insotire a vehiculelor;

- Monitorizeaza comenzile alocate pe masinile expuse in showroom, coordoneaza comenzile de transport/preluare auto, verifica perioada de expunere si inlocuirea masinii din showroom;

- Rezerva masinile pentru showroom in concordanta cu grila de masini asignata fiecarui showroom;

- Se implica in actiuni de marketing, campanii vanzari si organizare de evenimente speciale.

Cerinte:

- Experienta de minimum 2 ani intr-un rol cu expunere comerciala/logistica;

- Cunostinte avansate Excel (cerinta obligatorie);

- Limba engleza – nivel avansat;

- Studii superioare finalizate (studiile economice reprezinta avantaj);

- Abilitati de comunicare si relationare;

- Capacitate de a lucra independent, organizare si atentie la detalii.

Beneficii:

- Pachet salarial atractiv;

- Asigurare medicala;

- Posibilitati de dezvoltare profesionala.

Pentru a aplica, te rugam sa te inregistrezi la http://cariere.bia.ro/jobs completand toate datele solicitate din CV si selectand pozitia pentru care aplici.