Aplica spontan

Contabil Senior - zona Baneasa

Anunt expirat

Responsabilitati:

BIA HR recruteaza pozitia de Contabil Senior pentru clientul sau, o companie din domeniul Real Estate cu sediul in zona de Nord a Bucurestiului

RESPONSABILITATI:

- Verifica corectitudinea si completitudinea actelor si documentelor de contabilitate;
- Verifica inregistrarea corecta si operativa a datelor contabile;
- Verifica soldurile contabile pana in data de 10 a lunii urmatoare si finalizeaza pana in data de 15 a lunii urmatoare inchiderea lunii cu toate declaratiile contabile si fiscale;
- Raspunde de ducerea la bun sfarsit a inventarierii patrimoniului companiei, anual, sau ori de cate ori este nevoie, cand sunt informatii despre plusuri, minusuri, degradari, si obligatoriu la schimabarea gestionarilor, conform normelor legale in materie si a deciziei de inventariere;
- Verifica statele de salarii si notele contabile aferente pe centre de profit si furnizeaza informatiile din timp pentru planificarea platilor;
- Verifica operatiunile externe;
- Verifica inchiderea de TVA si verifica jurnalele de vanzari si cumparari pentru întocmirea declaratiilor si depunerea decontului de TVA;
- Verifica intocmirea declaratiilor privind obligatiile de plata la Bugetul de Stat, Bugetele de Asigurari Sociale si alte obligatii declarative ce se impun conform prevederilor legale;
- Verifica intocmirea declaratiilor la Fondul de Mediu conform normelor legale in vigoare;
- Calculeaza si declara impozitul pe profit conform normelor legale in vigoare;
- Verifica ca toate soldurile din balanta de verificare sa corespunda cu rapoartele de gestiune;
- Intocmeste/verifica bilantul semestrial si anual cu toate anexele si rapoartele;

Cerinte:

- Studii superioare de specialitate (finante/contabilitate);
- Absolvirea Academiei de Studii Economice reprezinta un avantaj;
- Calificare profesionala in meseria de contabil;
- Cunostinte de contabilitate financiara;
- Experienta in domeniu de minim 3 ani;
- Cunostinte foarte bune operare PC (MS Office);
- Atentie la detalii;
- Spirit de echipa;
- Abilitate foarte buna de comunicare;
- Persoana organizata, dinamica;

Beneficii:

- Posibilitate de dezvoltare profesionala in cadrul unei companii cu traditie in domeniu;
- Lucrul in cadrul unei echipe ce incurajeaza implicarea si initiativa.

Pentru a aplica, va rugam sa ne transmiteti CV-ul cu titlul "Contabil Senior - zona Baneasa" la adresa recrutare@bia.ro.