Aplica spontan

Auditor intern

Anunt expirat

Responsabilitati:

BIA HR este in cautarea unei persoane pentru pozitia de Auditor intern, pentru unul dintre clientii sai, o importanta compania din domeniul constructiilor hidrotehnice.

  • Aplicarea corespunzatoare a regulilor si metodelor de control conform cu standardele international de audit;
  • Urmarirea modului de gestionare corecta a fluxurilor informationale existente in societate;
  • Planificarea activitatii de audit intern in conformitate cu sarcinile si atributiile din acest domeniu, consemnate in Carta Auditorului Intern, Manualul de Audit Intern si Standardele Internationale de Audit Intern;
  • Stabileste obiectivele generale ale misiunilor de audit intern pentru  structurile organizatorice si cele auditate;
  • Stabileste lista riscurilor asociate obiectivelor, elaboreaza chestionare cu interviuri si efectueaza documentarea detaliata a activitatilor pe care le verifica;
  • Evalueaza independent si obiectiv sistemul de control intern organizat de conducerea societatii/sucursalelor in  scopul atingerii obiectivelor asumate si al  administrarii eficiente a patrimoniului  gestionat de structurile organizatorice;
  • Identifica punctele slabe in procesul de verificare si evaluare a sistemelor de management si control intern;
  • Examineaza si evalueaza efectele economice si financiare realizate de structurile organizatorice auditate prin prisma respectarii reglementarilor legale, regulilor, procedurilor si instructiunilor interne ale societatii;
  • Prezinta Comitetului de Audit Intern si Presedintelui Consiliului de Administratie planul anual privind activitatea de audit intern;
  • Efectueaza misiuni de audit la subunitatile societatii in conformitate cu planul de audit intern aprobat de catre Directorul General;
  • Intocmeste dosarele de audit intern, raportul  preliminar de audit intern, prezinta constatarile si recomandarile formulate la conducerea sucursalei si intocmeste minuta reuniunii de conciliere;
  • Prezinta Comitetului de Audit constatarile si recomandarile din Raportul de audit preliminar si editeaza Raportul de audit final;
  • Urmareste si verifica modul de aplicare/implementare a recomandarilor formulate prin raportul de audit intern si prezinta Comitetului de Audit Intern stadiul de implementare a recomandarilor;

Cerinte:

  • Studii superioare economice;
  • Experienta profesionala de minim 10 ani in domeniu;
  • Cunoasterea legislatiei specifice domeniului de activitate;
  • Cunoasterea mecanismelor financiar - contabile specifice domeniului de activitate;
  • Capacitate de analiza si sinteza;
  • Abilitate in utilizarea unor parghii economice (preturi, taxe, dobanzi) si pentru interpretari economice ale unor fenomene si procese.

Beneficii:

- Salariu motivant;
- Mediul profesional care oferă oportunități de creștere și dezvoltare;
- InteracÈ›iuni interculturale în companii multinaÈ›ionale (MNC).

Pentru a aplica, va rugam sa ne transmiteti CV-ul cu titlul "Auditor intern" la adresa recrutare@bia.ro.