Aplica spontan

Contabil Senior - Afumati

Localitate: Bucuresti, Afumati, Cernica, Pantelimon

Anunt expirat

Responsabilitati:

BIA HR este in cautarea unei persoane pentru pozitia de Contabil Senior pentru unul dintre cei mai importanti jucatori din industria Agricola.

Locatie: Afumati.

- Gestioneaza contractele de leasing financiar si leaseback;

- Procesează toate documentele aferente intrărilor-ieșirilor de mijloace fixe, investitți, alte imobilizări corporale/necorporale (conturi clasa 2) inclusiv amortizarea, reclasificarea mijloacelor fixe;

- Inregistreaza si calculeaza impozitele si taxele locale si catre bugetul de stat;

- Gestioneaza, monitorizeaza procesul de evaluare al activelor- mijloace fixe proprietate;

- Analizează È™i contabilizează toate operaÈ›iunile de leasing (înregistrarea facturilor, reevaluarea, evidenÈ›a contractelor È™i anexelor/scadenÈ›arelor de leasing);

- Verifică È™i înregistrează notele contabile de salarii din centralizatorul primit de la departamentul de resurse umane;

- Verifica si analizeaza conturile de clienti si furnizori de imobilizari;

- Intocmire si inregistrare note contabile TVA, Taxe diverse, rezultat reportat, subventii, etc;

- Asigura si raspunde de indeplinirea la termen a obligatiilor societatii fata de Bugetul de Stat, Bugetul local si alte institutii (declaratii, etc);

- Verifică jurnalele de TVA È™i întocmeÈ™te declaraÈ›iile 300, 390, 394;

- ÎntocmÈ™te declaraÈ›iile lunare/semestriale/anuale către BS, BASS, (100, 205, 207, 107, A4200, F4109, DAC6, etc) corect si la timp;

Cerinte:

- Studii superioare de specialitate, avantaj C.I.G.;

- Experiență relevantă în domeniu, minimum 5 ani;

- Abilități de colaborare È™i expertiză cu specialiÈ™ti în domeniul trezorerie, bancar, juridic, comercial, notari, auditori, consultanÈ›i.

- Cunoașterea legislației fiscale, contabilitate financiară și de gestiune și raportare;

- Orientarea spre rezultat, găsește soluții adecvate problemelor apărute, finalizează sarcini financiare complexe, promptitudine;

- CunoÈ™tinÈ›e de operare în Excel, Word, sisteme ERP (Navision reprezintă avantaj);

- Limba engleză nivel mediu;

Beneficii:

- Pachet salarial motivant corelat cu experienta profesionala;

- Posibilitate de dezvoltare profesională pe termen mediu È™i lung într-un mediu profesionist È™i dinamic;

- Posibilitatea de a face parte dintr-o companie mare, de success din piață;

Pentru a aplica, va rugam sa ne transmiteti CV-ul cu titlul "Contabil Senior - Afumati" la adresa recrutare@bia.ro.