Aplica spontan

Controlor financiar Senior

Anunt expirat

Responsabilitati:

BIA HR este in cautarea unei persoane pentru pozitia Controlor financiar Senior. Pozitia este deschisa pentru o companie din domeniul medical.

Sarcini principale:

  • Identifica operatiunile care trebuie supuse controlului financiar, impreuna cu metodele si procedeele de lucru;
  • Analizeaza din punct de vedere financiar riscurile intalnite in procesul de control, propune masuri de imbunatatire si eficientizare a activitatilor controlate;
  • Analizeaza evolutia in timp a costurilor directe si indirecte, propune masuri de eficientizare si reduceri de cost, inclusiv cu impact in activitatea operationala
  • Analizeaza consumurile pe linii de business, precum si evolutia si vechimea stocurilor
  • Participa la procesul de  inventariere, efectueaza controale inopinate
  • Efectueaza analiza benchmarking pe pret de achizitie si conditii comerciale furnizori
  • Participa la fundamentarea deciziilor in ceea ce priveste investitiile
  • Analizeaza vanzarile si profitabilitatea pe segmente de business
  • Supervizeaza  inregistrarile contabile din punct de vedere  cost controlling, verificand existenta si conformitatea documentelor justificative care stau la baza operatiunilor financiare
  • Partener in procesul de auditare, atat externa, cat si interna

Cerinte:

Ce cautam:

  • Experienta relevanta in controlling financiar, minim 5 ani . Experienta anterioara in firme de audit este un plus. Candidatul trebuie sa fie familiar cu toate conceptele enumerate mai sus.
  • Cunostinte avansate de Excel.
  • Un foarte bun comunicator, asertiv, hotarat, direct.
  • Capacitatea de a propune solutii si de a urmari implementarea lor.
  • lntelegere a ecosistemului ERP dintr-o companie, contabilitate, gestiune, vanzare
  • Gandire strategica, proactiva, "out of the box"
  • Orientare spre obiective si respectarea cu strictete a termenelor limita

Beneficii:

Pentru a aplica, va rugam sa ne transmiteti CV-ul cu titlul "Controlor operational" la adresa recrutare@bia.ro