Aplica spontan

Manager contabilitate si raportare

BIA Human Capital Solutions cauta o persoana pentru pozitia Manager contabilitate si raportare in cadrul unei companii multinationale de retail.

Principalele responsabilitati:

  • Coordonarea si supervizarea echipelor din subordine pentru realizarea la timp si corect a sarcinilor de lucru;
  • Monitorizarea proceselor din departamentul contabilitate si raportare impreuna cu managerii din subordine si cu cei cu care are relatii functionale;
  • Intocmirea situatiilor lunare, semestriale si anuale cerute de legislatia in vigoare si/sau generate de nevoile interne de raportare si control ale companiei;
  • Asigurarea de suport pentru business pentru implementare de proiecte cu impact in departamentul Financiar;
  • Realizarea de verificari si propuneri de imbunatatiri ale proceselor financiare din cadrul companiei in scopul respectarii reglementarilor legale, cerintelor de raportare conform standardelor IFRS si a imbuntatirii controlului intern.

Cerinte:

Iata de ce ai nevoie, pentru a face echipa buna cu noi:

  • Studii: superioare (domeniul economic);
  • Minimum 5 ani intr-o pozitie similara si 3 ani in pozitie de coordonare;
  • Viziune si gandire strategice;
  • Abilitati de previzionare si anticipare;
  • Intelegerea si utilizarea in procesul decizional a informatiilor si rapoartelor financiare, a instrumentelor de bugetare si monitorizare a activitatii specifice companiei;
  • Abilitati de comunicare si relationare cu ceilalÅ£i angajati/ clienti;
  • Abilitatea de a forma si coordona echipe (people management);
  • Abilitatea de a explica termeni si notiuni abstracte intr-o maniera accesibila si usor de inteles;
  • Abilitatea de a gestiona conflicte;
  • Atentie la detalii, rigurozitate;
  • Cunostinte avansate de legislatie financiar contabila (OMF si IFRS) si legislatie fiscala;
  • Cunostinte avansate PC: Outlook, Excel, Word, Power Point;
  • Foarte bune abilitati de comunicare in limba engleza.

Beneficii:

  • Pachet variat de compensatii si beneficii;
  • Card de tichete de masa;
  • Bonus anual prin care iti rasplatim performanta si devotamentul;
  • Abonament medical;
  • Masina de serviciu;
  • Card de reduceri dedicat achizitionarii produselor Marca Proprie ;
  • Suport financiar pentru evenimente speciale din viata ta;
  • Reduceri dedicate iubitorilor de lectura, pasionatilor de shopping si celor care isi doresc sa se mentina “in forma”;
  • Posibilitatea de crestere in cariera si mobilitate interna;
  • Mod de lucru hibrid si program flexibil

Pentru a aplica, va rugam sa ne transmiteti CV-ul cu titlul "Manager contabilitate si raportare" la adresa recrutare@bia.ro