Aplica spontan

DIRECTOR FINANCIAR - Medias

Localitate: Medias

Anunt expirat

Responsabilitati:

BIA HR recruteaza Director Financiar pentru o companie producatoare si furnizoare din domeniul energiei din Romania.

Locatia postului: Medias

- Participa la elaborarea strategiei companiei si coordoneaza echipa in implementarea strategiei si atingerea obiectivelor companiei;

- Conduce echipa aflata in subordine, stabileste obiectivele de performanta, monitorizeaza atingerea acestora si asigura suport pentru dezvoltarea membrilor echipei;

- Construieste o echipa eficienta, ofera suport la selectarea celor mai potriviti candidati si planifica dezvoltarea acestora pentru valorificarea potentialului fiecarui membru al echipei;

- Elaboreaza bugete si propune rectificari, atunci cand este cazul, pentru asigurarea resurselor necesare;

- Monitorizeaza cheltuielile pentru a asigura mentinerea acestora in bugetul alocat unitatilor organizatorice subordonate;

- Efectueaza analize  cu privire la potentialul financiar al societatii, utilizarea eficienta a fondurilor financiare si  cresterea rentabilitatii;

- Organizeaza si urmareste achitarea obligatiilor de plata catre institutiile si autoritatile publice locale si centrale;

- Organizeaza si coordoneaza urmatoarele activitati: efectuarea  platilor si decontarea facturilor, modul de executare a tuturor obligatiilor financiare ale societatii; efectuarea operatiunilor de incasari si plati in numerar sau prin compensare; elaborarea zilnica a raportului operatiunilor de casa si a documentelor de compensare; evidenta contabila, plata salariilor si drepturile asimilate pentru sediul societatii; intocmirea si transmiterea raportarilor lunare si trimestriale cu privire la activitatea financiara pentru serviciile din subordinea directa;

- Supervizeaza intocmirea si transmiterea in termen a raportarilor specifice activitatilor financiare, precum si a Declaratiilor catre Bugetul de Stat, Bugetul de Asigurari Sociale, bugetelor locale, pentru serviciile din subordinea directa;

- Monitorizeaza cash-flow-ul, urmarind permanent capacitatea de plata si echilibrul financiar al companiei, precum si derularea corespunzatoare a imprumurilor contractate;

- Mentine relatia cu bancile si cu alte institutii financiare;

- Supravegheaza activitatea in domeniul financiar in toate sucursalele companiei;

- Elaboreaza instructiuni cu privire la aplicarea unor acte normative referitoare la activitatea financiara;

- Avizeaza actele necesare, respectand normele interne ale companiei, cu privire la modul de indeplinire a sarcinilor si atributiilor pentru personalul din subordine.

Cerinte:

Cerinte:

- Studii superioare absolvite in domeniul stiinte economice;

- 8 ani de experienta progresiva  in pozitii de nivel inalt in domeniul financiar (companie mare) cu pozitii in contabilitate si/sau controlling;

- Experienta in management financiar (raportare, trezorerie, analiza, planificare, impozite si taxe);

- Expert contabil - membru CECCAR;

- Auditor financiar – membru CAFR;

- Certificare ACCA;

- Cunoasterea Standardelor Internationale de Raportare Financiara – IFRS;

- Cunoasterea limbii engleze - nivel avansat (cunoasterea altor limbi de circulatie internationala constituie un avantaj);

- Cunostinte MS Office, Internet Explorer - nivel avansat;

- Legislatie in domeniul financiar-contabil si fiscal;

Competente generale si manageriale:

- Orientare catre rezultate;

- Analiza si sinteza;

- Munca in echipa;

- Comunicare;

- Planificare si organizare;

- Luarea deciziilor;

- Dezvoltarea si construirea echipei

Beneficii:

- Lucrul in cadrul unei companii puternice, stabile si cu traditie;

- Oportunitati de dezvoltare profesionala;

- Pachet salarial atractiv.