Aplica spontan

Contabil Sef - domeniul medical

Compania BIA HCS este in cautarea unui Contabil Sef pentru o companie din domeniul medical.

Responsabilitati:

- Organizeaza si coordoneaza contabilitatea operatiilor de capital, contabilitatea imobilizarilor, contabilitatea stocurilor, contabilitatea tertilor, contabilitatea trezoreriei, contabilitatea cheltuielilor, veniturilor si rezultatelor, contabilitatea angajamentelor si altor elemente patrimoniale, contabilitatea de gestiune in conformitate cu legislatia in vigoare;
- Raspunde de inregistrarea corecta si la timp in documente justificative a oricarei operatii care afecteaza patrimonial societatii
- Urmareste respectarea principiilor contabile si ale evaluarii patrimoniului; defineste politicile contabile ale companiei
- Raspunde de efectuarea inventarierii generale a patrimoniului la inceputul activitatii, cel putin odata pe an, pe parcursul functionarii sale, in orice situatii prevazute de lege si de cite ori directorul general al societatii o cere;
- Organizeaza si participa la intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar-contabil, la operatiunile de inventariere a patrimoniului urmarind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii;
- Asigura si raspunde de indeplinirea la termen a obligatiilor societatii fata de bugetul statului si terti in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
- Asigura si raspunde de elaborarea balantei de verificare la termenele stabilite de legislatia in vigoare; supravegheaza reconcilierea si inchiderea conturilor;
- Raspunde de evidenta formularelor cu regim special;
- Participa la intocmirea declaratiilor de impozite, taxe si contributii aferente salariilor
- Participa la intocmirea declaratiei privind impozitul pe profit
- Intocmeste situatiile financiare obligatorii (bilant, cont de profit si pierdere, cash flow, etc) conform OMF
- Participa la misiunile anuale ale auditorului extern
- Supervizeaza implementarea procedurilor de contabilitate cu ajutorul programului informational;
- Coordoneaza si monitorizeaza activitatea departamentului contabil

Cerinte:

- Studii superioare in domeniul economic;
- Minim 10 ani experienta in domeniul financiar-contabil;
- Experienta in relatiile cu autoritatile fiscale;
- Foarte bune abilitati de utilizare a pachetului MS Office (Excel, Word);
- cursuri de specializare / certificari în domeniul fiscal;
- limbi straine: engleză – scris si vorbit, nivel mediu;
- Cunostinte solide de legislatie în domeniul fiscal;
- Capacitate de a lucra cu termene limita;
- Abilitati de comunicare si management;
- Constituie avantaj experienta intr-o companie din domeniul medical.

Pentru a aplica, va rugam sa ne transmiteti CV-ul cu titlul "Contabil Sef" la adresa recrutare@bia.ro.