Aplica spontan

Contabil/Economist

Localitate: Bucuresti, Chitila, Mogosoaia, Otopeni

Data introducerii: 23 aprilie 2024

Pentru clientul nostru, o companie ce ofera servicii de contabilitate, avand sediul in zona de nord a Bucurestiului, recrutam Contabil/Economist.

Responsabilitati

- Inregistreaza si verifica corectitudinea si completitudinea actelor si documentelor de contabilitate;

- Verifica statele de salarii si notele contabile aferente pe centre de profit si furnizeaza informatiile din timp pentru planificarea platilor;
- Inregistreaza/Verifica operatiunile cu partenerii externi;
- Verifica jurnalele de vanzari si cumparari pentru intocmirea declaratiilor si depunerea decontului de TVA;
- Reconciliaza soldurile din balanta de verificare cu rapoartele de gestiune;

- Verifica soldurile contabile in vederea finalizarii inchiderii de luna

- Calculeaza si inregistreaza impozitul pe profit conform normelor legale in vigoare;
- Intocmeste declaratiile privind obligatiile de plata la Bugetul de Stat, Bugetele de Asigurari Sociale si alte obligatii declarative ce se impun conform prevederilor legale;

- Ofera asistenta in vederea ducerii la bun sfarsit a inventarierii patrimoniului companiei, anual, sau ori de cate ori este nevoie, cand sunt informatii despre plusuri, minusuri, degradari, si obligatoriu la schimabarea gestionarilor, conform normelor legale in materie si a deciziei de inventariere;
- Intocmeste/verifica bilantul semestrial si anual cu toate anexele si rapoartele;

Cerinte:

- Studii superioare de specialitate (finante/contabilitate);
- Absolvirea Academiei de Studii Economice reprezinta un avantaj;
- Calificare profesionala in meseria de contabil;
- Cunostinte de contabilitate financiara;
- Experienta in domeniu de minim 3 ani;
- Cunostinte foarte bune operare PC (MS Office);
- Atentie la detalii;
- Spirit de echipa;
- Abilitate foarte buna de comunicare;
- Persoana organizata, dinamica;

Pentru a aplica, va rugam sa ne transmiteti CV-ul cu titlul "Contabil/ Economist" la adresa recrutare@bia.ro